Historie

Historie ve fotkách

Naše zážitky, vzestupy i pády v pětiletkových výběrech fotografií. Chcete vědět, co je náš hrob? Kde se houpaly podlahy? A víte, že se v Portále proháněli koně? Naše galerie je plná překvapení.

1990-1995

Společné tahání schodiště, aby se dalo k unimo buňkám vůbec chodit.

Začátky u koní a v sadu

Je krátce po Sametové revoluci a Jindřich Sirovátka spolu s Evou Fiřtovou a Dominikem Dvořákem připravují první barevná a hlavně konečně legální čísla časopisu pro křesťanskou mládež Anno Domini. Existoval už totiž v samizdatové podobě jako Čtení do krosny od roku 1987. Nejen po křesťanské literatuře je po 40 letech cenzury velký hlad, takže nápad založit knižní nakladatelství se sám nabízí. Jindřich se stává prvním ředitelem podniku, který je 5. 10. 1990 českou Salesiánskou provincií zapsán do podnikového rejstříku. Proto je i jednou z prvních vydaných knih životopis Dona Boska, zakladatele salesiánů. Redakce sídlí spolu s nakladatelstvím Zvon ve Spálené ulici v centru Prahy, ale už brzy se přestěhuje „na statek“. Sedlák Josef Bohuslav ho odkázal salesiánům, a tak se ve stodole nedaleko zámečku Stírka v pražských Kobylisích brzy rozjedou tiskařské stroje tiskárny Adalbert a po dvoře ještě v prvních měsících běhají slepice a v ohradě přešlapují koně. Kmenovými autory se stávají odborníci na výchovu dětí prof. Zdeněk Matějček a PhDr. Jiřina Prekopová, výchova ve všech směrech je vlajkovým tématem Portálu. V roce 1993 sjíždí z rotačky první číslo časopisu Informatorium 3–8, a to ve chvíli, kdy mateřské školy jsou pro nedostatek prostředků doslova v existenčním ohrožení. Ve stejném roce jsou přijati dva noví obchodní zástupci: Michal Jančařík pro Moravu a Jan Kubánek pro Čechy. Od samého založení Portálu je za obchod zodpovědný Milan Miškařík, knižní redakci vede laický spolupracovník salesiánů a biblista Jaroslav Schrötter. V roce 1994 se knihou Extrémní osamělost dostává do Portálu poprvé téma autismu a už ho neopustí.

Sedlák Josef Bohuslav na statku v Kobylisích v roce 1973.

Rok po Revoluci je statek ještě romanticky zaneřáděné místo. Všimněte si „koňského“ detailu napravo nad dveřmi do stájí a v pozadí se tyčící administrativní budovy známé v Kobylisích pod přezdívkou Drákulov

Než se ve dvoře začne stavět, je třeba překydat. S vidlemi v rukou ing. Jan Obruča, ředitel tiskárny Adalbert.

Zleva: Benno Beneš, vikář provincie, Miloslav kardinál Vlk (s kropáčem v ruce), pražský arcibiskup a primas český, žehná Portálu v místě tiskárny. Vedle něj biskup Jaroslav Škarvada, Ladislav Vik první provinciál po revoluci salesiánů, Josef Topinka, sekretář provincie (s knihou v ruce)

Porada ve Spálené ulici, zleva Bohuslav „Bob“ Fliedr, redaktor časopisu AD zvaného Ádéčko, Alois Křišťan, šéfredaktor AD, Jindřich Sirovátka, ředitel Portálu, neznámý vousáč, sekretářka Eva Fiřtová.

Salesiánská porada s architektem Václavem Maškem ve dvoře (třetí zprava), domeček v pozadí bude za víc jak dvacet let rekonstruován do podoby knihkupectví

Unimo buňky a tým tehdejšího Portálu. Dnes na tomto místě je trávník před bytovými domy v ulici Na Hlinách. Druhý zprava ekonom provincie Josef Trochta (synovec kardinála Trochty), vedle Jindřich Sirovátka, Zdeňka Strettiová z obchodního oddělení, vedle ní Václav Urban, redaktor a sazeč, sekretářka Eva Fiřtová vedle něj, s brýlemi redaktorka Hana Rendlová, nad ní Alois Křišťan, vedle něj Jaroslav Schrötter, architekt Karel Böhm a vedle něj blonďatý redaktor Dominik Dvořák.

Soška sv. Františka Saleského, patrona salesiánů, cestuje do kanceláří.

Zasedačka se změnila na místo, kde se mší svatou slavnostně začíná práce v unimo buňkách. Slouží Alois Křišťan, vpravo Josef Trochta, vlevo Jaroslav Schrötter.

Kdysi honosný vjezd do statku čeká oprava, ale logo už v roce 1992 Portál má.

Redakce Ádéčka třímá kromě časopisů také klasický psací stroj a nezbytný plechový koš. Zprava: Alois Křišťan, Hana Rendlová, Bob Fliedr, Jindra Hubková, Petr Janžura, Dominik Dvořák.

Chodící historie Portálu Milan Miškařík v roce 1991.

Leštění prvního firemního auta, které obstarávalo převážení knih, jízdu do tiskáren a vše, co bylo třeba.

Porady Portálu se konají v sadu za domem, Milan Miškařík (stojící) zajišťuje pitný režim zaměstnanců. Zleva: Bob Fliedr, Dominik Dvořák, Jindřich Sirovátka, Marie Kotrbová-Belková, ekonomka Portálu, Lenka Sandholzová, Lilka Jiroušová, Eva Fiřtová, Zdeňka Strettiová, zády zprava: obchodní zástupci Michal Jančařík a Jan Kubánek, Zbyněk Liška, obchodní oddělení.

Michal Jančařík a Michal Holeček prodávají na knižním veletrhu Libri v Olomouci roku 1994.

Titulní strana edičního pánu Portálu

1995-2000

Autogramiáda v knihkupectví v Jindřišské: (zleva) Tomáš Halík, Vojtěch Klimeš, první vedoucí tohoto knihkupectví, Marie Strmisková, Jana Tesařová, vedoucí marketingu, a Jaroslav Kuchař, ekonom

Když se na knihy stály fronty

V centru Prahy od roku 1997 odolává konkurenci velkých knižních domů až po současnost portálovské knihkupectví v Jindřišské. Portál se rozšiřuje o časopis Děti a my a poskytne útočiště původně studentskému časopisu Propsy. Není to, jak by se mohlo zdát, tiskovina pro kynology, ale přímý předchůdce Psychologie dnes. Fronty zájemců čekají v nově vzniklém knihkupectví v Jindřišské ulici na podpisy knih rozhovorů Tomáše Halíka, Václava Malého, Petry Procházkové nebo Erazima Koháka. Psychologická obec uvítá rozměrný Psychologický slovník Pavla Hartla a veliký úspěch zaznamená román Lži na pohovce Irvina Yaloma. A v roce 1998 se ředitelského křesla ujímá salesián a ekonom Jaroslav Kuchař. O rok později se otevře knihkupectví v Brně, vznikají první webové stránky firmy (www.portal.cz) a internetového knihkupectví (www.studovna.cz).

Prof. Zdeněk Matějček podepisuje v Brně rozhovory Naděje není v kouzlech.

Prof. Tomáš Halík a Jan Jandourek vedli rozhovor Ptal jsem se cest.

V roce 1997 vyšly rozhovory Cesta za pravdou.

Sociolog a publicista Jan Jandourek (vpravo) zpovídal v knize biskupa Václava Malého.

Byly to doby, kdy se před knihkupectvím tvořily fronty koupěchtivých čtenářů.

Za pěkného počasí se pořád porady vedou raději než v unimo buňkách v sadu za domem.

Dvůr Portálu stále připomíná statek, byť krásně uklizený.

Zatmění Slunce byla veliká událost roku 1999.

Hana Kejřová byla druhou vedoucí knihkupectví v Jindřišské

Prostor knihkupectví poskytla fara kostela nedalekého sv. Jindřicha.

Salesián a ekonom Ing. Jaroslav Kuchař ukazuje klidnou sílu. Na kšandách.

Stánek Portálu na pražském veletrhu Svět knihy 2000.

Jana Benčatová, Lenka a Hana Kejřová prodávají na stánku Světa knihy.

Zdeněk Šimanovský představuje s dětmi a Alenou Tichou, spoluautorkou knihy, Lidové písničky a hry s nimi.

Portál slaví na Světě knihy deset let fungování (vpravo Jaroslav Kuchař).

Petru Procházkovou vyzpovídal v knižním rozhovoru Novinářka na Divokém východě publicista Josef Pazderka.

Religionista a teolog Ivan Odilo Štmapach se podepisuje v Jindřišské po autogramiádě knihy A nahoře nic…

2000-2005

Kniha roku 2003 dostala na veletrhu Svět knihy parádní pozadí i popředí (skla si nasadil jednatel Jaroslav Kuchař).

O Nedvědovi a konci unimobuněk

Největšími bestsellery se stávají Řeč těla (2001), Hanin kufřík (2003) a ve stejném roce i obsáhlá učebnice psychologie Rity Atkinsonové. Vedení knižní redakce přebírá v roce 2004 salesián Zdeněk Jančařík, který má na svědomí nevídaný úspěch knihy o fotbalistu Pavlu Nedvědovi. Bestsellery se stávají rozhovory s Táňou Fischerovou, Danou Němcovou, Jaromírem Štětinou nebo Jiřím Suchým. Portál se obchodně rozšiřuje na Slovensko a dva roky provozuje i knihkupectví v Ostravě. Vydávané časopisy rozšiřuje v roce 2005 časopis Rodina a škola. Nejviditelnější změnou je ale to, že se Portál stěhuje do nově postavené budovy na místě bývalých chlévů a stájí původního statku.

Čarohostesky lákaly na soutěž o knížku Kláry a Jana Smolíkových Chyťte bycha.

V soutěži o knížku Chyťte bycha se skládalo puzzle a cosi odpovídalo a pak losovalo. Byl to rok 2004, nemůžeme si všechno pamatovat.

Portál ve spolupráci s brandýským mateřským centrem dokonce provozoval na Světě knihy dětský koutek.

Erazim Kohák podepisuje v roce 2001 knihu rozhovorů Poutník po hvězdách.

Fotbalistické vyšlápnutí Portálu se jmenovalo Český lev Itálii. Knihu o Pavlu Nedvědovi pokřtili (zleva) Ladislav Vízek, Jan Berger a komentátor Štěpán Škorpil.

Herečka Iva Janžurová (vlevo) se stala kmotrou knihy rozhovorů s Cyrilem Höschlem (uprostřed), které vedl publicista a rozhlasový moderátor Jeroným Janíček (vpravo).

Jaroslav Kuchař nalévá herečce Táně Fischerové.

Křest knihy Nežít jen pro sebe Táni Fischerové (vpravo), kterou zpovídala rozhlasová moderátorka a redaktorka ČRo Daniela Brůhová (vlevo).

Válečný reportér Jaromír Štětina (uprostřed) na křtu knihy Život v epicentru, vlevo autorka rozhovorů Dagmar Volencová, vpravo kmotr knihy novinář Jiří Ruml.

Filozof Jan Sokol podepisuje knihu rozhovorů s Josefem Beránkem Nebát se a nekrást.

Herec, textař a zakladatel divadla Semafor Jiří Suchý (vlevo) si povídal v knižním rozhovoru Mé srdce-tisíc kilowatt s Magdou Hettnerovou (vpravo)

Odborná kniha sexuologa Petra Weisse (uprostřed) Sexuální deviace přitáhla pozornost zpěvačky Anny K. (vpravo) a moderátorky Hany Kousalové (vlevo)

Oslava 10 let fungování časopisu Psychologie dnes zněla zvučnými jmény: (zleva) psycholog a vysokoškolský pedagog Zbyněk Vybíral, psycholog Petr Šmolka a sexuoložka a psychoterapeutka Hana Fifková. Za Vybíralovým ramenem se patrně pochechtává Radvan Bahbouh.

První firemní teambuilding se odehrál v salesiánském domě Ignáce Stuchlého ve Fryštáku.

Tématem teambuildingu bylo posílení komunikace, např. formou chůze po dřevě na plastových lahvích. To byly časy!

Patnáct let po převzetí statku se bourají hospodářské budovy.

Na solidním základu vzniká nový Portál. Tedy budova.

Demontáž unimobuněk, ve kterých se houpaly podlahy.

Nový kabátek ze žulových kostek dostává i dvůr.

Nad novou stavbou duha, tenhle snímek jsme vyčkávali, přece jen, biblické odkazy nám nejsou cizí.

2005-2010

Sloupcový graf vydaných knih naživo. 1990-2009

Čas teambuildingů a velkých encyklopedií

Titulů vydaných od roku 1990 už je 1 341 a dohromady váží 396 kg. Portál roste, začíná se prosazovat i v oblasti dětské literatury. Nejúspěšnější knihou roku 2007 jsou Pohádky před spaním Zuzany Pospíšilové, rozhovorům vévodí Když ticho mluví překladatele Martina Hilského a ihned vyprodaný Knížecí život Karla Schwarzenberga, k jehož úspěchu přispěl i kmotr knihy Václav Havel. V roce 2009 se povede dokončit dva obrovské nakladatelské projekty – Pedagogickou encyklopedii a Psychologickou encyklopedii. Je sestavena Vědecká rada Portálu, která má garantovat odbornost studijní literatury. Začínáme s e-knihami, kterým se prorokuje velká budoucnost. Roste i obchod a v roce 2007 přibývají knihkupectví v Plzni a Českých Budějovicích, úspěšně se rozjíždějí akreditované semináře pro pedagogy MŠ. Zaměstnanci si brousí komunikaci a firemní kulturu v teambuildinzích, které se v tomto období konají každý rok. Ke 20. výročí si Portál nadělí koncert Spirituál Kvintetu v Salesiánském divadle a největší redakční počin vůbec – vydání Červené knihy C. G. Junga, unikátního díla plného maleb a originálních zápisků, díla ležícího 90 let v trezoru švýcarské banky. Smutným bodem historie je uzavření jihočeského knihkupectví v roce 2009. Nikdo ještě netuší, že nadcházejí horší časy.

Knížecí život pokřtili (zleva) Václav Havel, Karel Schwarzenberg, Karel Hvížďala v baru Krásný ztráty.

Martin Hilský křtí knihu rozhovorů Když ticho mluví.

Na Světě knihy 2009 byla představena kniha rozhovorů Karla Hvížďaly s politologem a historikem Jacques Rupnikem Příliš brzy unavená demokracie

Na setkání do Portálu přišli psycholog Jaroslav Šturma a psycholožka Jiřina Prekopová, mezi nimi sedí redaktorka Jaroslava Fejková.

Šéfredaktor Zdeněk Jančařík (vpravo) představuje na Knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě nové vydání knihy Tomáše Halíka (vlevo) Ptal jsem se cest, která byla současně i první audioknihou Portálu.

Eseje novináře Karla Hvížďaly vyšly pod názvem Restaurování slov.

Nakladatelský počin roku bylo vydání Červené knihy, velkoformátové publikace s faksimile Jungova rukopisu a dvěma stovkami jeho vlastních celostránkových kreseb, v exkluzivním balení.

Do Prahy přijel představit vydání Červené knihy britský historik Sonu Shamdasani, který knihu ležící 90 let v trezoru „znovuobjevil“.

Velký psychologický slovník o 800 stranách vznikl díky práci manželů Pavla a Heleny Hartlových. (napravo)

Zpěvák a hudební publicista Neil McCormick podepisuje „bibli“ fanoušků irské skupiny U2.

Nestor české pedagogiky prof. Jan Průcha (vlevo) sestavil Pedagogickou encyklopedii, která byla prvním souborným dílem české pedagogiky po víc jak 60 letech.

Psychologickou encyklopedii sestavila PhDr. Bohumila Baštecká, Ph.D., kmotrem knihy se stal prof. PhDr. Jiří Hoskovec, CSc. (uprostřed) a projekt dotáhl šéfredaktor Zdeněk Jančařík (vpravo)

Semináře pro pedagogy mateřských škol se rozběhly a měly v roce 2010 už dva tisíce účastníků ročně.

Největší ohlas měly semináře výtvarných technik, např. ke knize Atelier výtvarných nápadů Jitky Horové (stojící uprostřed).

Koncert Spirituál kvintetu k 20 letům Portálu se odehrál v budově Salesiánského divadla.

Teambuildingový komiks, hrají (zleva) Milada Herianová obchodní oddělení, Ilona Tůmová, asistentka knižní redakce, Jaroslav Kuchař jednatel (v roli anděla u hrobu).

Hrob je v portálové mluvě místo, kde se shromažďují knihy s vadami, které už nelze prodávat.

2010-2015

Knížecí rozhovory z roku 2012 vedl Karel Hvížďala s Karlem Schwarzenbergem, křest moderoval šéfredaktor Zdeněk Jančařík.

Jak se prochází krizí

Finanční krize zasahuje i knižní trh. Postupně se zavře knihkupectví v Plzni a Brně, klesají obraty a nejhorší zprávou je nezastavitelný pád zájmu o koupi studijní literatury pro vysokoškolské studenty. Mezi studenty se nelegálně šíří vše, co lze naskenovat, jeden den z úložiště smažeme dvě knihy, další den jich dvacet přibyde. Pryč jsou časy, kdy si lidé během studia budovali své knihovny. Paradoxní je, že prorokovaný masivní nástup e-knih se nekoná, jejich papírové sestry stále dominují. Velké úspěchy zaznamenávají rozhovory s osobnostmi – Pithart, Halík, Duka, Přibáň, Putna. Vydávají se první audioknihy. Dětské knihy rozkvétají v řadě „bylinkových pohádek“ Daniely Krolupperové a nádhernými knihami ilustrátora a autora Petra Horáčka. S příchodem nového šéfredaktora Martina Bedřicha se rozvíjí nová edice Klasici, která dostává neotřelé obálky. Tržby začínají stoupat a otevírá se nové knihkupectví v pražských Kobylisích přímo v areálu Portálu.

Ilustrátor a autor dětských knih Petr Horáček vytvořil s pomocí dětí obraz na Světě knihy roku 2013.

Obraz byl předán Petrem Horáčkem (vlevo) do rukou MUDR. Karla Harvánka (vpravo), primáře oddělení dětské chirurgie a traumatologie Nemocnice Na Bulovce. Mezi ně se vtěsnal šéfredaktor Zdeněk Jančařík.

Autogramiáda dětských knih Jak žijí oblázky Michala Černíka (vlevo) a Jak daleko je slunce spisovatele Ivana Klímy a jeho dcery, ilustrátorky Hany Bergmann-Klímové.

Příběh terezínského ghetta očima dítěte Červená stuha prezentovala v České republice autorka Annika Tetzner v doprovodu Tomáše Krause, tajemníka Federace židovských obcí v ČR.

Knižní rozhovor podepisuje arcibiskup Dominik Duka v refektáři Dominikánského kláštera sv. Jiljí.

Dominikánský kněz a publicista Tomasz Dostatni vedl rozhovor s prof. Tomášem Halíkem nazvaný Smířená různost.

Křest knihy rozhovorů s prof. Helenou Illnerovou nazvaný Čas pro světlo se konal v přeplněné Knihovně Václava Havla.

Dějiny rozhovoru Mardata sepsal novinář a esejista Karel Hvížďala (uprostřed), jako kmotra přizval Petra Pitharta (vlevo).

Knihou Zákeřné keře načala v roce 2010 úspěšnou řadu „bylinkových“ pohádek spisovatelka Daniela Krolupperová.

Knižní rozhovor Ptám se, tedy jsem vedle s Petrem Pithartem (na fotografii) evangelický farář a publicista Martin T. Zikmund.

Hudebník, pedagog a popularizátor lidových písní Pavel Jurkovič (vpravo) byl nejen autor televizních Zpívánek, ale také knih Jak počítají koťata, Hrajeme si ve školce nebo posmrtně vydaný soubor Písnička jako dárek. V Portále se slavily jeho 79. narozeniny za asistence šéfredaktora Zdeňka Jančaříka (vlevo).

Michal Horáček pomáhá Zuzaně Roithové se křtem knihy Vidět srdcem.

Psycholožka Pavla Koucká (vlevo) je autorkou rozhovoru s Jaroslavem Šturmou a Jiřinou Prekopovou Výchova láskou.

Novinář Karel Hvížďala (vlevo) se ujal křtu knihy Jiřího Přibáně (uprostřed) Tyranizovaná spravedlnost, Jaroslav Hutka měl na starosti hudební doprovod.

Román s detektivní zápletkou Pergameny napsala Jaromír Štětina.

Tvořivou dílnu pro děti ke knize Písničky na hraní vedli autoři knihy hudebník Jiří Pazour (vlevo u klavíru) a spisovatel Robin Král (vpravo u klavíru)

Seminář pro učitelky v MŠ Dívej se a tvoř

Posledním neopraveným reliktem areálu statku byl domeček u silnice.

Z původní konstrukce domku nic nezbylo, vznikla zcela nová stavba nového knihkupectví.

Nezůstala zachovaná ani původní dispozice domku z roku 1914.

Portál díky novému domečku získal knihkupectví přímo v sídle firmy.

2015-2020

Martin Bedřich dostává dar od odcházejícího jednatele v podobě růžových brýlí, až bude hledět na hospodářské výsledky.

Být na papíru i online

Vydávat knihy po roce 2000 už dávno není jen otázka papíru, ale také online světa. Oživuje se firemní Facebook, přibývá Instagram, vznikají nové webové stránky a redesignuje se e-shop, aby vyhověl i zákazníkům nakupujícím přes mobil či tablet. Začíná se budovat obchodní kontakt se základními školami. Bestsellery se stávají knihy Karla Nešpora (Kudy do pohody), boduje kouč Marian Jelínek s vykročením z komfortní zóny a nečekaným objevem se stává salesián Ladislav Heryán, jehož laskavé a rozjímavé texty zasahují čtenáře i mimo křesťanské kruhy. Totéž se podaří v rozhovoru s Angelikou Pintířovou, boromejkou rozkročenou mezi školou, rozhlasem a divadlem. Viktorka a vesmírná dobrodružství Kláry a Honzy Smolíkových otvírá dveře komiksu, s Viktorkou a její výstavou se jezdí ještě dva roky po knihovnách. V roce 2017 se novým jednatelem stává dosavadní šéfredaktor Martin Bedřich. Produktivita práce stoupne o desítky procent instalací nového kávovaru, zavádí se tradice každoročních celofiremních výletů a výkon se zvedá i účastí na štafetovém 5 km běhu. Dárek ke 30. výročí je tentokrát prozaický – celý rok 2020 se v kobyliském areálu buduje nový sklad.

Trefný název Aby dobro neškodilo dostaly rozhovory s ředitelem Člověka v tísni Šimonem Pánkem (vpravo). Podpořit knihu přišel i europoslanec a bývalý válečný zpravodaj Jaromír Štětina.

Studenti prof. Milana Valenty, autora Dramaterapie, předvádějí svůj um na křtu jeho Slovníku speciální pedagogiky.

Martin Fafejta (vlevo) je jeden ze dvou našich autorů, kteří umějí žonglovat téměř čímkoliv. Na křtu své knihy Sexualita a sexuální identita ukazoval žonglování botami, posléze přidal nůžky.

Salesián, kněz undergroundu a biblista Ladislav Heryán předčítal z knihy Exotem na této zemi na podzim roku 2016 v Knihovně Václava Havla.

Své iluzionistické umění představil Pavel Kožíšek (vpravo) dětským čtenářům v knize Malý kouzelník. Herečka Dagmar Patrasová (vlevo) mu asistovala jako kmotra knihy.

V Portále pracují hraví lidé s chutí, i když je začátek ledna a nevlídné počasí.

Semináře Evy Hurdové, metodičky předškolní výchovy a autorky knih pro učitelky MŠ, jsou plné zpívání, her a taky gumových kačenek.

Herečky Pavla Drtinová (vlevo) a Věra Hollá (vpravo) se zhostily hlasů hrdinek dětské knihy Gorila a já v projektu LiStOVáNí, krátký úryvek předvedly i na Světě knihy 2016.

Vlastivědná kniha pro vzpomínání a procvičování paměti je určená pamětníkům, kterým na křtu knihy zazpíval herec a zpěvák Josef Zíma.

V roce oslav 700. výročí narození Karla IV. vznikla ke knize Po stopách Karla IV. doprovodná výstava ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy.

Ilustrátorka knihy Michaela Bergmannová se podílela na výtvarném doprovodu k interaktivní výstavě pro děti.

Při focení obálek se dostavil manekýn ježek a zhostil se role ambasadora knihy Mizící hmyzíci.

Ošetřovatelka v zoo Denisa Ryšková zúročila své zkušenosti v knize pro děti Karolínka a její ZOO, ke křtu si přizvala kakadua a také bílého tygříka. Živého!

Projekt scénického LiStOVáNí oprášil v roce 2017 knihu Zvíře, kterou předváděli Pavel Oubram a Věra Hollá.

Na turné po 28 českých městech vyrazila spolu s LiStOVáNím i sama autorka Torey Hayden.

Velmi úspěšné rozhovory Padá mi to z nebe s charismatickou boromejkou Angelikou Pintířovou (uprostřed) vedli novináři Jan Paulas a Tomáš Kutil (vlevo).

Vedoucí Společnosti Pavla Jurkoviče Martin Rudovský (vlevo) se zasloužil o vydání poslední knihy autora Písnička jako dárek, kterou už za života nestihl Jurkovič vydat. Ke křtu zpěvem a slovem přispěli Jiří Pavlica (uprostřed) a herečka Milena Steinmasslová (vpravo).

Jeden z dárků, které dostal nastupující jednatel Martin Bedřich od odcházejícího Jaroslava Kuchaře – symbolický klíč od Portálu.

Po 19 letech odchází z Portálu salesián Jaroslav Kuchař.

Karel Nešpor (vpravo) se svými druhy smíchu, příběhy o střízlivosti a podporujícími pozitivní emoce zabodoval s knihami Kudy do pohody a Jak být milejší. První vyhrála v kategorii Zdraví a životní styl v soutěži Český bestseller 2016.

Ladislav Heryán se stal Stopařem na této zemi a ke čtení z knihy pozval i hosty, o kterých v ní psal.

Tradice společných firemních výletů byla obnovena v Příchovicích, kde na hranici připravenou na čarodějnice vystoupal Milan Miškařík (vlevo), Ilona Tůmová (vpravo) a nejvyšší metu zdolal Jan Cholt, král portálovských serverů a počítačů.

Ke krájení dortu se nachomýtl jeho majitel Jaroslav Kuchař, kvalifikovaně radí Martin Bedřich, dozor koná Ilona Tůmová.

Přednášku o vykročení z komfortní zóny přidal ke své knize Neztraťte motivaci v době blahobytu kouč Marian Jelínek (vlevo) a spoluautorka knihy psycholožka Kamila Jetmarová (vpravo).

Když se přiveze burčák, v kuchyňce je společné koštování.

Své oblíbené Muchomůrky bílé zazpíval Ladislav Heryán na Světě knihy 2018 rovnou u stánku Portálu.

K vydání nové knihy O myšce, která se nebála připravil Petr Horáček pro děti povídání s promítáním na Světě knihy 2019.

Štafetoví běžci mohutně podporováni fanoušky si 4x předali kolík po 5 kilometrech. Zleva: grafička Jana Mrázková, šéfredaktor Martin Bedřich, vedoucí marketingu Kateřina Kokešová, Jakub Podaný z inzerce časopisů, Jaroslav Šebestík, spřízněná duše, Svatava Barančicová, vedoucí časopisů, Ilona Tůmová, asistentka knižní redakce.

Výlet do kladrubského kláštera zvládl obchodní zástupce Pavel Těthal se sádrou.

Tým marketingu se pravidelně připojuje k osvětovým akcím, např. k tématu autismu Česko svítí modře. Zleva: Jan Ctibor, webeditor, Romana Bařtipánová, PR a styk s médii, Kateřina Kokešová, vedoucí týmu, Eva Pincová, semináře pro pedagogy MŠ.

Při tradičním Koktejlu s autory se ilustrátor Lukáš Fibrich (vlevo) zhostil portrétování zpívajícího Zdeňka Šimanovského (vpravo).

Návraty z výlety vždycky doprovází Milanova harmonika. Osazenstvo zleva: Lenka Šebestíková, obchodní oddělení, šéfredaktor Martin Bedřich, správce e-shopu Jan Kanclíř, vedoucí maloobchodu Tomáš Večerka (v červeném triku), Jan Kubánek, obchodní zástupce, vedoucí obchodu Milan Miškařík s harmonikou, skladník Josef Bernatík (v šátku), Markéta Terynková, expedice, Richard Klimeš, inzerce časopisů.

Při hledání cest, jak dál, se v Portále rozhodujeme na základě kvalitních dat a společně. Platí nejen na výletě. V Českém ráji také byli: (zleva) Tomáš Večerka, Jan Kanclíř, Pavel Těthal, Milada Herianová, Jakub Podaný, Martin Bedřich, Richard Klimeš, Veronika Vokatá, Jan Krchov.