28. 05. 2020

Tak trochu jiný Svět knihy aneb soukromý vele-trh

Jedním z vrcholů nakladatelského roku je pražský veletrh Svět knihy. Portál na něm nesmí chybět, už dlouho dopředu vymýšlíme doprovodný program, uvažujeme, které novinky vám na něm představíme. Jaké hosty si pozveme a o čem si s nimi budeme povídat. Tak tohle všechno letos proběhlo ještě úplně normálně, jako každý rok.

Nakladatelství Portál Soukromý vele-trh Svět knihy 20202Ale jak říká jedna naše kniha – Lidé plánují a Bůh se směje. Opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií se dotkla i našich plánů a donutila nás je zrušit, nebo alespoň výrazně omezit. A tak jsme v rozhodující den, kdy jsme měli otevírat náš stánek na pražském Výstavišti, uspořádali u nás na dvoře vlastní „vele-trh" připravených plánů a dodrželi alespoň tu jednu tradici, co nám zbyla. Přípitek na zdar celé akce. Jak můžete vidět na přiložených fotografiích, trhalo se ostošest a za své tak vzala drtivá většina naplánovaných akcí. Co jsme tedy všechno museli vele-trhnout? 

Peter Pöthe Síla nevyslovenéhoTřeba autorské čtení a následnou besedu se čtenáři nad jednou z nejočekávanějších novinek letošního roku, nad knihou SÍLA NEVYSLOVENÉHO dětského psychiatra a psychoterapeuta Petera Pötheho. Autor je přední odborník na dětskou psychiatrii, na Harvardově univerzitě se zabýval problematikou sexuálně zneužívaných a týraných dětí a v současné době se mimo jiné podílí na tvorbě zákonů na ochranu dětí. V knize popisuje a komentuje průběh léčby pěti dětí a dospívajících v rozmezí jednoho kalendářního roku. Psychoterapeuti v ní najdou inspiraci pro vlastní práci a čtivá beletrie je srozumitelná i laikům a širšímu publiku. Přesně v intencích jednoho z našich pilířů, na kterých Portál stojí - psychologie otevřená pro všechny

Největší část programu měla být letos věnována našim malým a mladým čtenářům. Chtěli jsme je seznámit hned s trojicí našich autorů a jejich novými knížkami pro děti. 

Petr Horáček Svět knihy 2019 PortálTi nejmenší, kteří ještě sami číst neumí, milují knihy výtvarníka Petra Horáčka. Po velkém úspěchu loni vydané Myšky, která se nebála, měl pan Horáček letos přijet s novou knížkou o malé myšce – JAK MYŠKA SNĚDLA MĚSÍC. Přípravě jeho besedy a výtvarné dílny pro děti jsme věnovali velké úsilí, v jejím průběhu mělo dokonce vzniknout umělecké dílo vskutku obřích rozměrů, ale jediné, co neskončilo vele-trhem je nakonec pouze představení Divadla loutek Ostrava, které na novou sezonu chystá divadelní představení pro děti Utíkej, myško, utíkej!, inspirované právě těmito knihami Petra Horáčka.

Pro začínající čtenáře již školou povinné jsme pozvali oblíbenou autorku dětských knih Zuzanu Pospíšilovou. V Portále jí nedávno vyšla knížka pro zvídavé čtenáře, kutily a vynálezce – ŠTĚPÁNŮV PODIVUHODNÝ STROJ. Společně s malým Štěpánem v ní čtenáři najdou na půdě staré hodiny, odhalí, jak vlastně fungují, a naučí se rozumět běhu času. Zatím tedy bohužel každý zvlášť, s výjimkou dětí, které stihly s paní Pospíšilovou knihu pokřtít na Knižním festivalu v Ostravě, těsně před vypuknutím koronavirové pandemie.

Třetí plánovaný program neuvidí starší školáci, kterým je určena úplně čerstvá novinka - bohatě ilustrovaná a fakty nabitá netradiční encyklopedie SVĚT PLNÝ SVÁTKŮ, kterou pro Portál napsala a nakreslila Jitka Římánková. Cestovatelský deník Tomáše Svátka, milovníka oslav všeho druhu, zvídavým dětem představí nejrůznější svátky, slavnosti a festivaly z celého světa a přidá i rady, jak takový svátek oslavit u nás, v našich podmínkách.


Nakladatelství Portál Soukromý vele-trh Svět knihy 2020O to všechno vás a nás letos nenadálá situace připravila. A to nepočítáme všechna ta milá a podnětná setkání s vámi čtenáři, s našimi autory a s kolegy z nakladatelské branže, kterých bývá každý ročník Světa knihy plný. Snad se tedy vyplní přání šéfredaktora Portálu Martina Bedřicha a ten příští ročník bude dvojnásob skvělý, aby nám ten letošní ztracený rok vynahradil.

Prohlédněte si našich 30
nejprodávanějších knížek na hlavu!